TR!P Dergi Eylül Sayısı yine yıldız tozlarıyla dolu

Bunu paylaş
Share

TR!P Dergi Eylül Sayısı yine yıldız tozlarıyla dolu!

Dışarıda şafak söküyor,

ama ben içeride, karanlıkta, özgür olmak için acı çekiyorum...”

Freddie Mercury

Malum Queen şarkısının söylediği gibi “Ne için yaşıyoruz?”u sorgulayan, memleketin yayıncılık iklimini bilimin, sanatın ve rock’n’rolla’nın nebulalardan derlenmiş renklerine bulamak için yola çıkan TR!P Dergi, altıncı ayını doldurduğu Eylül sayısına “Gösteri devam ediyor!” diyerek Freddie Mercury’nin ilham verici hatırasıyla giriyor!

TR!P DERGİ’DE BU AY

03

eYLÜL 2018

72. doğum gününü kutlayacağımız bu aya özel, Freddie Mercury’yi ve onun kendi yaşamöyküsündeki yansımalarını Tuna Kiremitçi’nin kaleminden okuyoruz: “Fazla Aşktan Ölmek” başlıklı yazısında.

Share

Türk tiyatrosunun harikalar yaratan ustası Ayla Algan’dan, önümüzdeki sayıdan itibaren birlikte olacağı TR!P okurlarına küçük bir mektup var bu sayıda! 

 
Share

Mete Atatüre, adeta “Şüphe, bir nura doğru koşmaktır,” diyen Tevfik Fikret’in yolunu izliyor ve şüpheyle bilimin, bilimle hakikatin arasındaki uzun, dikenli lakin gül bahçeleriyle biten yolu anlatıyor: “Gerçek… İnanılır Gibi Değil, Kuşkusuz!” başlıklı yazısında.

Share

TR!P #4’te Selçuk Topal rehberliğinde başladığımız Yıldızlararası Yolculuk serisi, bu ay üçüncü ve son bölümünde, Proxima Centauri ve eve dönüş bölümüyle nihayete eriyor. Topal, Kaostan Kozmosa köşesinde yeni maceraların müjdesini veriyor.

Share

Uğur Batı, insan tabiatının kıvrımlı dehlizlerine yaptığı derin dalışlarda bu ay “Yalanın Anatomisi”ni inceliyor.

Share

Pedram Türkoğlu, dünyadan haberdar olmak isteyenler için “İlim İrfan Aleminde Geçen Ay” olup bitenleri bu ay da TR!P okurları için derledi.

Share

Renan Bilek’in kaleminden, yaşanan sosyokültürel yozlaşmanın dünü ve bugününe dair, kimi zaman Cem Karaca’dan kimi zaman Ferhan Şensoy’dan geçen bir yazı: “Çarşamba’yı Sel Aldı”

Share

Sosyokültürel yozlaşmanın küresel çapına dair bir yazı da Saian rumuzlu meşhur rapçi Güney Erkurt’tan geliyor. Sanattan, imgeden, modernizmden dem vuran yazının başlığı “Bir Gün Mutlaka!”

Share

Burcu Tatlıses, gerçeğe göz kırpan düşsel metaforlarla donatılmış “Karıncalı Yazı”sıyla TR!P #6’da.

Share

Irmak Zileli, yazının ve yazanın süreçlerini irdelediği sayfasında “Karakter Yazarın Hışmına Uğrarsa” başlıklı metinlerarası yazısına Ahlat Ağacı filminden yola çıkıyor.

Share

Nilüfer Açıkalın, nazımla nesir arasında zig zaglar çizen özgün kaleminden dökülenleri “Kötülüksüz” sayfasında paylaşmaya “Fingirnoz” başlıklı metniyle devam ediyor. “Gece uykuyla paylaşmak istemiyor kendisini,” diyerek…

 
Share

Bilimin sert ama dürüst yüzünden gerçekleri aktaran Tevfik Uyar, “Ama Bilimin Açıklayamadığı Şeyler Filan…” diye başlayan cümlelere karşı duruyor bu sayıda.

Share

Türk gitarının efsane parmaklarından Gür Akad, Sinan Doyan’ın müthiş detaylarla kaleme aldığı “Gürleyen Sololar” başlıklı yazısıyla dünden yarına taşınıyor.

Share

Evren Barış Yavuz, toplumsallıktan koparılmakta olan bireyselliğe dair belki de en önemli, en öncelikli devrimi anlatıyor bu ay: “Yaşasın Gündelik Hayat Devrimi”

Share

Kemal Ilıkkan’ın kaleminden disiplinlerarası geçişlerle bir Glenn Tipton yazısı: “John Lennon, Gabriel Garcia Marquez ve Heavy Metal’in Yakışıklısı”

 
Share

Yusuf Reha Alp, iki komşu coğrafyadan çıkıp hakikate ulaşmayı amaçlayan alternatif yolları izlemiş iki büyük inancı TR!P okurları için kaleme aldı: “Tasavvuf-Şamanizm İlişkisi”

 
Share

Zorunlu göçlerin, tek tipleştirme çabalarının tarihin karanlığına süpüremediği ama tozlu raflarına kaldırmaya çalıştığı yerlerinden arşivlik bir yazı: Münir Tireli, Ayrın’dan Gelibolu’ya ve Atina’ya uzanan, Aydınlı besteci Michalis Souyioul imzalı Zehra şarkısının serüvenini anlatıyor.

 
Share

Yıllardır Arka Koltuk’taki radyo dinleyicisine seslenen Metehan Mert Çakır, TR!P’teki ikinci yazısında müzikteki dijitalleşmenin kişisel ilişkilerdeki yansımalarını en içeriden, en can alıcı noktalarından anlatıyor.

 
Share

Orhan Tuncay, Shakespeare’e nazireyle kaleme aldığı müthiş yazısında, ölümü kenara iterek yeni bir bakış getiriyor mevzuya: “Yaşamak ya da Yaşayamamak, İşte Bütün Mesele”

 

Share

Uluslararası çapta tanınan, okunan, edebiyata ve yayıncılığa emek veren Burhan Sönmez, TR!P #6’da Onut Bütün’ün sorularını yanıtladı.

 

Share

Kemal Başar, yaşanmışlıklarından süzdüğü anekdotlarla tiyatromuzun leziz detaylarını ve yakın geçmişin satır aralarını anlatmaya devam ediyor. Bu sayıda Semih Sergen, nam-ı diğer “Semih Sörcın”, “Çanakkale’den Kurtuluş’a” ön başlığıyla Kemal Başar’ın penceresinden TR!P’te.

 
Share

 Beyoğlu’nun şövalyesi Tarkan Konar, modern yaşamın penceresinden “Melamet Hırkası” kavramına bir bakış atıyor. “Özgürlük mü, Melamet Hırkası mı? Veya Melamet Hırkası Özgürlük müdür?”

 

Share

Ferhat Uludere, bu ayki yazısında Melisa Gürpınar cümlelerine ve çağrıştırdıklarına eğiliyor: “Gözyaşıyla Söner mi Yangın?”

 

Share

Psikoterapist Dr. Alper Hasanoğlu, TR!P!A sayfasında lafı dolandırmadan ve edebi tattan kısmadan insan doğasını anlatıyor. Bu ay konumuz “Pişmanlık?”

 
Share

Beliz Baldil, aradaki kara deliklere girmeden, belki de hiç düşünülmemiş bir güzergâh üzerinden bir yolculuğa çıkıyor: İlk durak Shakespeare, son durak ise Hawking…

 
Share

Görsel imgelerin gücünü bilen ve beyaz perdede en üst perdeden konuşturan yönetmen Alejandro Jodorowsky’nin Santa Sangre filmi, Mikail Boz’un incelemesiyle TR!P’de: “Hadım Edilmiş Kartal’ın Serüveni: Kutsal Kan”

 

Share

Evren Ünal, insanın ete düşkünlüğünü, etin çağrıştırdıklarını, mevzunun  distopik yönüne göz kırparak anlatıyor: “Lezzetli Ölümler Distopyası”

 

Share

Emre Doğulu, çarpıcı notlarla hazırladığı yazısında, müfredata karşı durarak “Batı, Atina’da Değil Milet’te Doğdu” diyor.

 

Share

İnsan türünün evrimsel, kültürel, tarihi yolculuğunu hiç de alışıldık kelimelere uğramadan, satır aralarında anlatan İsmail Yamanol, “her saniye çürüyen” medeniyetimizin tekil bireylerine adeta kutsal bir çağrı yapıyor: “Aramaya Devam Et Çocuk”

 

Share

Betül Dünder’in kaleminden, edebiyatımızın en şahsına münhasır kalemlerinden Küçük İskender’i okuyoruz bu ay. “Geçenlerde ya da Ben İskender’in Nobel’i Alacağına İnanıyordum”

 
Share

Ozan Yüksel’in yazıp çizdiği çizgi öykü Mr. Blue, TR!P #6’da okurun karşısına çıkıyor.

 

Share

Write a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Share