BİR GÜN HER ŞEY KUTUYA GİRECEK.

Bunu paylaş
Share

Kutu nedir? Öncelikle bunu tanımlamak gerekir. Kutu beş ya da altı yanı kapalı olan küptür. Dolayısıyla ne olacağını iyi seçmek gerekir. Bu bir kedi evi de olabilir, bir tabut da. Yağmur yağarsa kedi kutuya girer, dini inancınıza göre de öldüğünüz zaman tabuta konulursunuz.

Sonuç olarak yine kapalı kutu...

Evlerimizi de kutu olarak tanımlayabiliriz, yaşam kutumuz. Gün bitince, her yer karanlık olunca yine o kutumuza girmiyor muyuz?

 

*bu harika müziği kısmak veya kapatmak için görsele tıklayınız*

Öldüğünüz zaman da eviniz mezarınız oluyor, dolayısıyla yakılarak ebedi yete uğurlanırken eğer külleriniz savrulmazsa ya kavanoza koyuluyor ya da tabuta koyularak edebi yete uğurlanıyorsunuz. Sonuç olarak yine kapalı bir şeyin içindesiniz

Kuş kafesi de kutu olabilir. Kuşu sahiplendiğiniz zaman evde ona da yaşam alanı lazım, bu yüzden bir de kafes alırsınız, kuşu kafese koyarsınız. Böylece o da kutuya girmiş olur.

Kolileme işlemi de kutuya girme işlemidir. Bütün eşyalar belli bir süreliğine koliye girer, taşınacağınız yere gittiğiniz zaman koliden çıkar ama başlığa uygun olarak bütün eşyalar koliye girmiştir bir kere.

 Kadınların genelde takı kutusu olur. Sabah işe/okula giderken o takılar takılır, gün yaşanılır akşam olunca o takılar yeniden kutuya girer. 

En önemlisi de bu olsa sanırım Barış Manço’nun “Kol Düğmeleri şarkısında dediği gibi ;   
 
“Akşam olunca sustururum herkesi her her şeyi 
Gelir kol düğmelerimin birleşme saati 
Usul usul çıkarır koyarım kutuya yan yana 
Bitsin bu işkence kalsınlar bir arada”  
 
Kol düğmelerinin ayrı olması onu üzer, akşam olunca kol düğmeleri de kutuya girer.
 
Albüm kapağında da her şeyin kutuya girdiğini görebiliriz. Zaten albümün isminden de olduğu gibi grup üyeleri kutuya girmişler ve müzik yapmaktadırlar.
 
John Maynard Keynes der ki “Uzun vadede hepimiz ölüyüz.” Bunun mealiyse kısa dönem bazen uzun dönemden iyidir. Çünkü işsizlikteki kısa vadede artış, uzun vadede daha çok zarara yol açacağından hasar yıkıcı olabilir. Dolayısıyla ekonomi için tanımlanacak kutu da işsizlik olabilir. Çıkmaza girerseniz yine hamster gibi bir halka içinde koşar durursunuz.
 
Kuş kafesi de kutu olabilir. Kuşu sahiplendiğiniz zaman evde ona da yaşam alanı lazım, bu yüzden bir de kafes alırsınız, kuşu kafese koyarsınız. Böylece o da kutuya girmiş olur.
 
Sonuç olarak her şey kutuya girer, ister yaşamda ister ölümde. Bu kaçınılmaz sondur. 
 

Write a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Share